top of page

PROJEKTY

 

             Skład:

Agata Harz - śpiew

Katarzyna Smoluk - śpiew, piano

Robert Niziński - piano, klarnet, saksofon

Lechosław Polak - piano, akordeon

Remek Hanaj - taśmy, teksty, lira korbowa

współpraca Paweł Romańczuk

Z koncertu Zamek Wyobraźni w Bytowie, 1993

KSIĘŻYC


Grupa działała w latach 1991-96. Po długiej przerwie powróciła do grania jesienią 2014 koncertem na Festiwalu Unsound w Krakowie.

 

Twórczość grupy łączy ducha muzyki dawnej i współczesnej. Bez mała średniowieczne brzmienie o słowiańskich korzeniach miesza się z estetyką minimalistyczną i elementami eksperymentów wokalnych XX wieku. Alchemiczne zestawienie tych składowych przynosi w efekcie oryginalną, zapierającą dech muzykę, delikatną i złowieszczą zarazem, zaś surrealistycznie baśniowe teksty stanowią esencję piękna i smutku z domieszką szaleństwa.

Mark Harwood, Penultimate Press, 2013

 

To co stanowi o sile projektu, to też niezwykle obrazowe teksty, pełne metafor, niedopowiedziane, żeby nie powiedzieć- hermetyczne.

Andżelika Kaczorowska, lineout.pl, 2014

 

Wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach podczas każdej próby wizualizacji tego, co dane jest nam słyszeć. I jest to niewymownie satysfakcjonujące.

musicalbox.pl, 2014

 

Świat tekstów KSIĘŻYCA, mimo że opisany skąpo odliczanymi słowami jest bardzo poetycki i niezwykle sugestywny. Przypomina obrazy Witolda Wojtkiewicza.

Wojcek Czern, Obuh Records, 1996

 

Trudno oprzeć się urokowi Księżyca, który odsyła nas do podświadomości, rodzącej fantasmagorie naszych pierwotnych lęków i namiętności. Który swą zagadkowością podsyca naszą ciekawską naturę.

Bartosz Nowicki, Wycie do Księżyca, 1uchem1okiem.blogspot.com, 2014

 

To jest muzyka, która urodziła się i funkcjonuje poza sceną i czasem. W 1996 brzmiała równie niemodnie jak i teraz. Dzisiaj brzmi równie aktualnie, jak wtedy.

Jarek Szubrycht, “T-mobile music”, 2014

 

Jakiekolwiek próby przyporządkowania tej muzyki do określonego nurtu są z góry skazane na niepowodzenie. 

Darek Anaszko, „M/I Magazyn”, 2014

 

Rzecz bardzo skromna, ale uderzająca całą swoją skromnością w samo serce. 

Przemek Etamski, Księżyc i Alan Lomax, nowamuzyka.pl, 2013

 

A ravishing shows presented by the group Księżyc (Moon). While circling around chain swings, two vocalists imitated children’s backyard calls. This gradually modified sound matter slowly changed into singing. Then the juvenile rites returned, with swinging, singing and accompanying clarinet and visual actions with text.

Grzegorz Borkowski, In the circle of the square, “Exit” 1992

 

This is offset with Casio synth and various acoustic instruments playing something like Systems Music (Systems Music is somewhat repetitive with complex interlocking parts.) The music would not have sounded out of place in NYC in the mid-80s. The whole thing has a folkish homemade feel which make it appear both very fragile and out of time. Swill Radio

 

Księżyc’s album is a miraculous collection of eldritch canticles to be listened to and FELT more than analyzed and contextualized. It is both the knife that cuts and the balm that heals. Eventually, one doesn’t know if one is being cut or healed. Whichever the case, the band’s uncanny incantations are undoubtedly capable of penetrating subcutaneously. Allow them to. Do. Be somewhat afraid, yes; but trust in the benevolence of these troubadours.

boredwolves.org

 

 

 

Agata Harz - śpiew

Remek Mazur-Hanaj - lira korbowa, skrzypce

Agata Harz i Remek Hanaj

 

Zajmują się praktykowaniem dawnych ludowych tradycji muzycznych "in crudo" czyli w wersji bliskiej oryginałowi. Grają i śpiewają "Pieśni gościńca" - ballady dziadowskie, pieśni pielgrzymie i mądrościowe zachowane w tradycji ustnej

czy zapisane przez Oskara Kolberga - w duecie: biały głos z towarzyszeniem liry korbowej (strojonej „na smutno” lub „na wesoło”), na której chętnie akompaniowali sobie do śpiewu wędrowni minstrele, zwłaszcza na terenie kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego. Śpiewali pieśni o świętych, o cudownych objawieniach,

o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz,

a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści

o rozmaitych tragicznych zdarzeniach (wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach itp.). Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, iż funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę religijną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach moralnych. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika - przepadła

w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Wykonawcy nagrali niektóre pieśni dla Programu 2 Polskiego Radia.

 

Programy: "Pieśni dziadowskie", "Tradycyjna muzyka Roztocza", "Starodawne kolędy i pastorałki", "Pieśni na Wielki Post"

 

>>>>>>> Video z koncertu na festiwalu Muzyki Wojsławickie 2007

 

 

 

 

Rozmyślajmy dziś, Polskie Radio 2009

Ojcze Boże Wszechmogący, PR 2009

Agata Harz i Katarzyna Szurman


"Kołysanki rozbudzanki" - autorskie opracowania muzycznego folkloru dziecięcego, zarówno z zapisów nutowych jak i nagrań archiwalnych. Program miał swoją przedpremierę na koncercie "Wokół dziecka" w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana 2.06.2013, w roku 2015 ukaże się płyta z tym programem, tymczasem na składance "Nu folk/Living tradition" przygotowanej na światowe targi Womex 2014 w Santiago de Compostella znalazło się nagranie radiowe "Lulunia".

 

"Muzykanci tralalanci" - przedstawienie muzyczne dla dzieci z piosenkami autorstwa Witolda Lutoslawskiego i Juliana Tuwima w opracowaniu na głos biały, harmonię, trąbkoskrzypce, dwoje aktorów i monidło. Z udziałem także Katarzyny Żytomirskiej i Piotra Herbicha.

Lulunia, Polskie Radio, 2013

Agata Harz - śpiew, bębenek

Katarzyna Szurman - harmonia trzyrzędowa, skrzypce, okaryna

Skład:

Agata Harz – śpiew, statki wodne, narzędzia

Emilia Herda – śpiew, baraban, bębenek, statki wodne, narzędzia

Remigiusz Hanaj – lira korbowa, skrzypce, zabawki, hodowla dźwięków

Piotr Herda – skrzypce, altówka, zabawki

WĘDROWIEC

 

Poszukiwania artystyczne Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w dawnej muzyce obrzędowej wsi Polski centralnej (głównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych. Jako, że jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę współczesną (zwłaszcza „minimal music”), doświadczenia teatralne oraz spotkania z muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia, od których uczą się surowych stylów wykonawstwa ludowego (np. śpiew tzw. białym głosem, techniki gry skrzypcowej).

 

Program koncertu jest inspirowany muzyką, która towarzyszyła zwyczajnym mieszkańcom wsi od kołyski do grobu, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędu weselnego, muzykę bogatą w treści i emocje, które są aktualne również dziś. Także sposobem prezentacji grupa Wędrowiec nawiązuje do dawnych obrzędów, nie dosłownie, lecz poprzez formę, która jest bardziej spektaklem dźwiękowym niż koncertem.

 

Jako Wędrowiec zadebiutowali jesienią 2003, a w kwietniu 2004 zdobyli I miejsce w Festiwalu Folkowym „Nowa tradycja” organizowanym przez Polskie Radio. Po dwuletniej przerwie zespół wznowił działalność w 2006 roku, a Bartosza Niedźwieckiego (skrzypka

i dudziarza) zastąpił Piotr Herda.  

 

Zespół gra również do tańca muzykę tradycyjną w wersji nieoczywistej.

 

>>>>>>> Fragmenty koncertu, Szczebrzeszyn 2008

>>>>>>> "Sierota", fragment z koncertu, Szczebrzeszyn 2008

Wyliczanka, demo 2011

Oj trzeba jej, demo 2011

PIES SZCZEKA

 

To założona w 1999 kapela grająca muzykę wiejską z Mazowsza, Kurpiów i Lubelskiego w wersji niestylizowanej. Charakterystyczną częścią repertuaru grupy są mazurki

i oberki z elementami improwizacji, żydowskie fokstroty i poleczki, obrzędowe i liryczne pieśni śpiewane białym głosem oraz ballady dziadowskie. Kapela grywała towarzysko, współpracuje ze Sceną Kameralną Filharmonii Narodowej. W ramach edukacyjnego programu FN grupa zagrała ponad 700 audycji dla dzieci i młodzieży (programy "Pastwisko i karczma", "Wesele", "Cztery mile za Warszawą"). 

 

Osiem utworów grupy zamieszczono na składance pt. „Muzyka z domu tańca”

(In Crudo 2001), jeden z nich miał reedycję na składance "Wild Music from the Heart

of Poland - WOMEX 2013".

Pani Pawłowska, In Crudo 2001

Skład:

Agata Harz - śpiew

Katarzyna Andrzejowska-de Latour - skrzypce, ksylofon, cymbały, fujarki

Daniel de Latour - harmonia trzyrzędowa pedałowa, skrzypce

Remek Hanaj - skrzypce, lira korbowa, bębenek, baraban

WSPÓŁPRACA

 

muzyka dawna | Ars Nova - posłuchaj "Skarga umierającego", muz. Marcin Zalewski, 2001

                                 Bornus Consort, 2014

 

muzyka teatralnaJacek Hałas - posłuchaj "Hymn" ze spektaklu Czas terroru, reż. Lech Raczak, 2010

                                      Jacek Hałas - posłuchaj "Walc" ze spektaklu Czas terroru,

                                      Jacek Ostaszewski (razem z Janusz Prusinowski Trio), "Umowa czyli łajdak ukarany" reż. Natalia                                                                              Korczakowska, Jacques Lassale, 2011-12

                                      reż. Elżbieta Jabłońska "Opowieść o kobiecie, która tańczy" 2010

                                      reż. Dariusz Błaszczyk "Mistrz Manole" (razem z Jackiem Hałasem i zespołem) 2014

 

muzyka współczesna | Arturas Bumsteinas - posłuchaj "Malcowa", 2009

                                            Chór Gębofoniczny - posłuchaj: fragment utworu Zbigniewa Karkowskiego, 2010

                                            Weronika Grozdew-Kołacińska - "Etnofonie kurpiowskie", 2012

                                            Paweł Romańczuk i "Małe instrumenty" - Walce w walce (zwiastun projektu), 2014

                                        

muzyka tradycyjna | "Polne nuty Anny Malec" - Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Karolina Prusinowska, 2013

                                         "W pewnym miasteczku na kresach" Jurij Pastuszenko, Ewa Grochowska, Katarzyna de Latour,                                                                                                               Krzysztof Butryn, 2013-14

 

 

DYSKOGRAFIA

 

1993 - Księżyc "Nów" SP , Obuh Rec

1996 - Księżyc "Księżyc" MC, LP & CD (2004), Obuh Rec

2000 - "Muzyka jakiej świat nie widzi" [Księżyc] CD, Nefryt Rec

2001 - "Muzyka z domu tańca" [Pies Szczeka], CD, In Crudo

2010 - Arturas Bumšteinas "Heap of Language" [Agata Harz] CD, Bôłt  Rec

2011 - "Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa - portret śpiewaka" [Agata Harz] CD, In Crudo 

2013 - Księżyc "Księżyc" (remastered) LP (2015 - white vinyl), Penultimate Press

2013 - Wild Music from the Heart of Poland" [Pies Szczeka], Wszystkie Mazurki Świata (Womex)

2014 - Księżyc "Księżyc" (remastered) CD, Obuh Rec

2014 - "Tunnels" [Księżyc] CD, Unsound (Wire issue #362)

2014 - "Don't panic! We're from Poland" [Agata Harz & Katarzyna Szurman] CD, Transetnika (Womex)

2014 - Małe Instrumenty "Walce w walce" [Agata Harz i Katarzyna Smoluk] CD, Małe Instrumenty

2015 - Księżyc "Rabbit eclipse", Penultimate Press (CD, vinyl 2016)

bottom of page